• Index
  •  » PVE
  •  » Threat - z czym to się je

#1 2010-01-17 13:34:51

Thera

Thera

8364445
Call me!
Skąd: Orgrimmar
Zarejestrowany: 2010-01-16
Posty: 7
Punktów :   

Threat - z czym to się je

Zdecydowałem się napisać ten krótki poradnik pod wpływem doświadczeń z instancji przerobionych z początkującymi graczami (zarówno na tym serwerze, jak i na innych). Wielu graczy całkiem nieźle sobie radzi ze swoją klasą w samotnym biciu mobków/pvp, niestety nie bardzo potrafią się odnaleźć w rajdach. Często zachowują się identycznie jak podczas samotnych walk z mobami, nie rozumiejąc swojej funkcji w drużynie. jedną z głównych przyczyn
jest nieznajomość pojęcia "threat" i rzeczy z nim związanych. Chciałbym więc przedstawić absolutne podstawy tego zagadnienia, które w mojej opinii każdy gracz powinien znać oraz addon Omen, służący do jego mierzenia. Jeśli się gdzieś pomyliłem, proszę o poprawienie mnie. Z góry zaznaczam, że moim celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi początkujących graczy na ten element gry, a nie edukowanie ich (nie mam zdolności pedagogicznych, ponadto w sieci jest wiele o wiele lepszych poradników)

Czym jest threat?
Threat jest wartością "agresji" moba względem gracza. Każdy mob uczestniczący w walce ma własną tabelę, w której zapisany jest threat każdego gracza walczącego z nim. W większości przypadków graczem, który będzie atakowany prze tego moba (będzie miał aggro), będzie osoba zajmująca najwyższe miejsce w tabeli (z najwyższą wartością threat).

W jaki sposób obliczany jest threat?
Podstawowym źródłem threatu jest zadawanie obrażeń mobowi i leczenie członków party, bądź siebie.1 pkt threat = 1 dmg = 2 heal (a więc zadanie mobowi 500 obrażeń podniesie nasz threat o taką samą wartośc, jak uleczenie się o 1000hp. Ponadto threat jest naliczany za: buffy/debuffy, zdobywanie hp/many/rage/etc. z potionów, specjalne skille zwiększające, bądź zmniejszające jego wartość. Róże klasy i różne skille posiadają różne modyfikatory naliczania threatu. Podam kilka przykładów (po dokładniejsze dane zapraszam tutaj):
Bear Form - 1.3x
Cat Form/Rogal - 0.71x
Righteous Fury - 1.6x (spelle holy)
Defensive Stance - 1.3x

Co gdy mobów jest kilka?
W przypadku większej ilości mobów threat z danej akcji gracza jest rozdzielany równo pomiędzy nich np. Drużyna walczy z 5 mobami. Gracz uzdrowił tanka za 2000hp. 2000hp = 1000threat. 1000t./5=200t., a więc threat gracza, który leczył wzrósł u każdego moba o 200.

Jak zmniejszyć threat?
Threat nie znika sam (no chyba że mob zginie). Jego wartość w stosunku do innych członków drużyny można zmniejszyć używająć specjalnych skilli (np.Fade u priestów), kożystając ze skilli, które generują mniejszy threat, bądź chwilowe zaprzestanie wszelkich działań.

Jak mob decyduje kogo atakować?
Jak już wspominałem mob zwykle atakuje osobę, której wartość threat w jego tabeli jest najwyższa. Jednak, gdy inny gracz przekroczy tę wartość, mob nie zmieni natychmiast celu. Jeśli mob atakuje gracza A, to aby zmienił cel ataku na gracza B, threat pana B musi przekroczyć:
-wartość 1.1*a (gdzie a, jest wartością threat gracza A), gdy pan B znajduje się w zasięgu walki wręcz moba.
-wartość 1.3*a, gdy pan B znajduje się poza zasięgiem walki wręcz moba.
co z tego wynika? Jeśli już posiadamy aggro, to ciężej będzie je stracić, jednak jeśli je stracimy to trudniej będzie je nam znów przejąć.

Elementarne zasady zarządzania threatem dla podstawowych osób w party, a więc tanka, healera i dpsa.

Tank. Sprawa jest jasna - musisz trzymać moba zdala od pozostałych członków drużyny. Używaj skilli generujących jak największy threat. Gdy trzymasz kilka mobów, staraj się zadawać obrazenia wszystkim, by u każdego podniósł się poziom "nienawiści" względem twojej osoby. Przydatne moga być obszarówki np. Thunder Clap. Pamiętaj, że jesteś nikim bez healera, więc miej ciagle go na uwadze i gdy tylko przejmie aggro, staraj się jak najszybciej je odzyskac.

Healer. Jak najmniej tłustych czarów leczących (np. greater heal), generują one bowiem bardzo duży threat w krótkim okresie czasu. Gdy tylko to możliwe staraj się uzywać PW:Shield i Renew. Spelle te generują threat powoli ( Shield - gdy chroniony cel absorbuje obrażenia, Renew - za każdy "tick"). Ew. spamuj GH niższych ranków. Fade to twój przyjaciel, staraj się go używać, jak najczęściej (można zdobyć także trinketa o podobnym działaniu). Jeśli jesteś jedynym healerem w drużynie, zawsze najbardziej dbaj o tanka. Jego śmierć na ogół kopńczy sie wipe'em drużyny.

Dps. Proste - bij tak mocno, jak to tylko możliwe, nie ściagając jednak na siebie aggro (utrzymuj więc threat na podobnym poziomie jak tank). Nie jesteś healerem, więc możesz w dowolnym momencie przerwac rzucanie spelli / atakowanie, by zmniejszyć threat.

Skąd mam wiedzieć jak duży mam threat u danego moba?
Zanstaluj addon Omen threat meter. Jego najważniejszą funkcją jest prezentowanie szacowanej wartości threat w tabeli targetowanego moba u poszczególnych członków drużyny co niesamowicie zwiększa skuteczność party. Healerzy i dpsi wiedzą dzięki niemu, kiedy należy zwolnić, by sprowadzić mobka na siebie, co zaoszczędza sporo pracy tankowi.
Niestety aby addon mógł prawidłowo działac, każdy członek drużyny musi mieć go u siebie zainstalowanego. Stad mój apel - instalujcie Omena nawet, jeśli sami nie będziecie go używać (można go szybko wyłączyc klikając ikone koło minimapy). bardzo pomoże to innym osobom przy wypadach na instancje.

Dobrą alternatywą dla Omena jest DTM. Nie wymaga on instalacji u każdego członka party/rajdu, co jest bardzo przydatne w realiach naszego serwera.

Na koniec chciałbym dodać, że niestety nie da się wszystkiego nauczyć z samych doświadczeń w grze, dlatego jeśli ktoś chce być dobry w swoim wowowym fachu, musi szukać informacji w sieci i poszerzać swoją wiedzę (na początek polecam http://www.tentonhammer.com/wow/guides/).

Offline

 
  • Index
  •  » PVE
  •  » Threat - z czym to się je

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.san-andreas.pun.pl www.pbfwwe.pun.pl www.apartamentywrzosowe.pun.pl www.hojda-ots.pun.pl www.forumzswnf.pun.pl